במי אתם מקנאים?

אם הייתה לכם הזדמנות להתחלף עם מישהו אחר בחייו האם הייתם עושים את זה?
אז למה בכל זאת… אנחנו מקנאים?

קרה לכם פעם שהסתכלתם על הבחורה שיושבת לה בבית הקפה מטופחת ומחוייכת כאילו היא על גג האולימפוס ורציתם גם להיראות כמוהה, או על חבר קרוב שמצליח להרוויח פי 2 ממני או על מישהו שהוריד 10 קילו ונראה סוף הדרך וגם אתם רוצים, או על בחורה שנראית פחות טוב ממני אבל יש לה זוגיות וגם 3 ילדים ולי עדיין אין, או על ההוא שלא מפסיק למלא אולמות עם ההרצאות שמעביר וגם אני רוצה להצליח כמוהו ועוד ועוד סיפורי ההשוואה שאנו עושים מול אנשים אחרים. אז נעים להכיר, הקנאה הגיעה. או ליתר דיוק, היא תמיד הייתה שם אבל הגיע הזמן גם לדבר עליה. אז מהי הקנאה, מתי מופיעה, למה אנחנו מקנאים באנשים אחרים וגם לא מודים בזה ואיך משחררים קנאה בעזרת 5 שאלות והופכים את הקנאה להשראה.

אז מה זה קנאה?

קנאה היא אחד הרגשות הנפוצים ביותר. קנאה היא רגש שיש לכולם. הוא רגש אוניברסלי שאנחנו מרגישים כשאחרים משיגים את מה שאנחנו היינו רוצים להשיג בעצמנו, או כשלמישהו אחר יש משהו שלנו אין. כמו כל דבר אחר.

סוגי קנאה

שאנחנו חושבים על קנאה אנחנו לפעמים מבלבלים בין שני סוגי קנאה. אנחנו יכולים לקנא במישהו ואנחנו יכולים לקנא למישהו.

קנאה למישהו קנאה לאחר – Jealousy:באה לידי ביטוי כשאנחנו מפחדים לאבד דבר שיקר לנו. למשל שמישהו ייקח ממכם את המקום הראשון בתחרות או יקבל את הקידום במקומכם, או יצליח להשיג יותר ציפיות או שיתופים באיזה פוסט שהעלה.

קנאה במישהו באחר Envy  -זו ההרגשה שאתם מרגישים כשאתם מאוד רוצים משהו שלמישהו אחר יש. זה יכול להיות תכונה,או למשל מישהי שיש לה זוגיות ולי אין או מישהי שהצליחה להיכנס להריון לעומתי.

התחושה שאנחנו מקבלים כשנמצאים ליד אותו אדם היא חוסר נוחות סטרס, חוסר ביטחון ואפילו כעס כלפיו. זה לא פייר שיש לו ולי אין. הקנאה באחר גורמת לנו לרצות את מה שאין לנו.

הקנאה עלולה להיות מסוכנת

לפעמים הקנאה הזו מסוכנת כי היא עלולה לגרום לנו שינאה, כעס, ואפילו טינה או נקמה כלפי אותו אדם. בכל פעם שנהיה באינטראקציה מול אותו אדם. הקנאה תתפרץ ותבוא לידי ביטוי בכעס, מילים פוגעניות והיעלבויות.

הקנאה יוצרת חסך שחסר לנו משהו וכשהקנאה מנהלת אותנו, היא פוגעת במערכות היחסים שלנו מול אותו אדם, אם זה בעבודה, במשפחה ובתחושת שביעות הרצון והאושר הכללית שלנו.

מצב זה פוגע בנו, בחיינו ובחיי הסובבים אותנו -עד כמה אנחנו פוגעים בעצמינו גורמים לחיים שלנו להיתקע בניוטרל במקום לשחרר לסלוח ולצמוח.

קנאה זה לא משהו שקורה לנו פתאום. אנחנו מייצרים אותה ולכן אם נבין איך זה פועל נוכל להשפיע על הקנאה . אז במה ומתי הקנאה מגיעה?

במה אנחנו מקנאים?

נניח יש 2 אנשים שעובדים באותו תפקיד , סביר להניח שתתעורר קנאה אם רק אחד ייקבל בונוס לעומת 2 אנשים שאחד היא איש מכירות והשני עובד בשירות לקוחות פחות תתעורר קנאה. הקנאה לא מתקיימת בכל פעם שלאחר יש יתרון עלינו אלא רק אם יש לו יתרון שאנחנו גם רוצים אותו.

שלאדם אחר יש איזה ייכולת או תכונת אופי שגם אנחנו רוצים שתהיה לנו. שיש לו השג רכוש או מעמד שאנחנו רוצים שם יש פוטנציאל לקנאה. אם נבין את זה נוכל לתעל את זה לטובתינו. מה שלא לעשות זה לא להתכחש לה.

במי אנחנו מקנאים?

ישנם שלושה סוגים של אנשים בעולם: אנשים יותר טובים מאיתנו בתחום מסויים, אנשים שווים לנו ואנשים שפחות טובים מאיתנו. אמנם זו חלוקה גסה ואנחנו אומרים שכולם שווים אבל בפועל וגם בתת מודע ישנה חלוקה כזו.

לרוב נפנה את הקנאה  כלפי אנשים השווים לנו, כאלה שיכולה להיות לנו תחרות מולם. למשל עמית בעבודה לעומת אדם שיש לו מגבלה גופנית או שכלית והוא גאון וזכה בתחרות התנך הארצית. אנחנו נשמח בשמחתו ונפרגן לו, יותר מאשר נקנא לו כי אין לנו צורך במשהו שלו יש.

הקנאה היא כלפי אלו ששוים לנו, כי אנחנו לא רוצים שיפתחו עלינו פער.

ההבנה הזו לגבי האופן שבו אנו מקטלגים אנשים מאפשרת לנו להבין שמקנאים באחרים כשיש תחרות מולם וכשמישהו מצליח יותר ממני. כי אז האגו מתפרץ לו. ובמקום שיגן עלינו וישמור עלינו הוא הרבה פעמים הופך את הקנאה לביקורת שמטרתה להוריד מערכו של האחר כדי לרכך אותנו.

אך, אנחנו לא רק מקנאים במי ששווה לנו אלא גם במי שדומה לנו. כי אנחנו יכולים לדמיין את עצמינו מגיעים למקום שהוא הגיע .

הרבה אנשים כועסים על עצמם שהם מקנאים באנשים הקרובים ביותר אליהם כמו: בני זוג, אחים, חברים, קולגות. במידה והיו לכם תחושות כאלו, אתם לא לבד. זה מאוד טבעי ואין צורך להילחץ או לחוות אשמה. דוגמה כזו ניתן למצוא בבית שבו אחד מבני הזוג נשאר בבית לטפל בילדים ואחד מפתח קריירה.

הוא קנאי…היא קנאית

כינוי שלא נעים לשמוע. זו ממש לא מחמאה כשמישהו אומר לנו שאנחנו קנאיים. וכשזה קורה לנו אנחנו מטשטשים עיקבות, מכחישים ומעדיפים לקבור אותה מאשר להתעמת מולה. במצב זה אנחנו משקיעים הרבה מאוד כוח אנרגיה וזמן במקום להבין איך לצמוח ולפתח את עצמינו.

זה לא בושה לקנא. זה הופך אותנו לאנושיים. אז אם אתם רואים מישהי שאתם גם רוצים להיראות כמוהה או להשיג משהו שלה יש ולכם אין. תודו בזה. אל תתיסרו או תלקו את עצמכם כמה אנשים רעים אתם שאתם מאחלים לכם משהו על חשבון אחרים. זה לא שם. תסלחו לעצמכם, תשחררו את הכעס ותנהלו אתם את הקנאה. כי זיכרו, כמו כל דבר בחיים יש לו מידה ועוצמה וחשוב גם לקנאה לשים גבולות כדי שלא תגרום לנזק ויותר מזה נזק בלתי הפיך.

סיפור לסיום

פעם היה שבט באפריקה, שבו זקני הכפר ביקשו מכל האנשים להתכנס בערב אחד במרכז הכפר ולהביא איתם בשק את כל הצרות שיש להם. כל אחד ואחת מאנשי הכפר היו עסוקים במשך היום להעמיס בשק שלהם את צרותיהם. הערב הגיע ואנשי הכפר התכנסו במרכז הכפר והניחו את שק הצרות במרכז המעגל שבו עמדו. זקן הכפר פנה ואמר להם: “כעת, אני רוצה שתסתכלו על כל השקים שיש פה וכל אחד ואחת מכם שילך למרכז המעגל ויבחר איזה שק צרות שהוא היה רוצה לקבל”. נחשו מה קרה?
כל אחד ואחת מהאנשים חזרו ולקחו בדיוק את שק הצרות שלהם. הם אפילו לא התלבטו. הלכו למרכז המעגל והושיטו ידייהם לעבר שק הצרות שהביאו.

אז אם הייתה לכם הזדמנות להתחלף עם מישהו אחר בחייו האם הייתם עושים את זה?

למאמר איך מתמודדים עם קנאה ואיך להפסיק לקנא באחרים? ליחצו כאן

דילוג לתוכן