הנקודה השחורה

לכל אחד מאיתנו יש קשיים, אתגרים, משקולות ומכשולים בחיים. זה יכול להיות בעיות אישיות, כלכליות, בריאותיות או חברתיות. ולמרות זאת ישנם אנשים שמצליחים להתעלות על הבעיות שלהם ואפילו להישאר אופטימיים ולחייך ואחרים פחות. איך הם עושים את זה האם יש פה איזה ‘טריק’? על זה הסיפור.

יום אחד נכנסה מורה לכיתה והגישה לתלמידים בוחן פתע. כשהתלמידים הביטו  במבחן  הם הופתעו לראות שאין עליהם שאלות. היו אלה דפים לבנים שבמרכזם נקודה שחורה אחת. המורה ביקשה מהתלמידים לכתוב חיבור קצר על מה שהם רואים בדף. התלמידים היו קצת מבולבלים ועשו כל שביכולתם כדי למלא אחר הוראת המורה ולקבל ציון גבוה בבוחן.כעבור רבע שעה אספה המורה את הדפים והתחילה להקריא. כל החיבורים ללא יוצא מן הכלל היו סביב הנקודה השחורה.

“אני לא אתן לכם ציון על הבוחן” אמרה המורה, “רק רציתי להראות לכם משהו שאתם ככל הנראה לא מצליחים לראות, כולכם רשמתם על הנקודה השחורה אף אחד מכם לא כתב על השטח הלבן שמסביבה”.כך זה קורה גם בחיים. רובנו מתרכזים בשחור שבחיינו. זה יכול להיות חוסר מימוש, מחסור בכסף, בעיה בריאותית  כעסים, אכזבה, פגיעה, תסכול או פרידה שחווינו. הנקודה השחורה היא קטנה מאוד ביחס לשאר הדברים שיש לנו בחיים אבל היא הכי מזהמת את שאר המחשבות שלנו. 

 נקודה למחשבה

לכל אחד ואחת יש נקודה שחורה בגודל אחר על דף לבן. לעיתים יש גם כמה נקודות שחורות המפוזרות על השטח הלבן. אבל תמיד הרקע הלבן הוא הגדול יותר. ואנחנו לרוב נוטים להתרכז בנקודות השחורות ולתת להן להרעיל את כל הדף הלבן, החיים שלנו.

זו הסיבה שאם אנחנו כועסים על מישהו , או על משהו, הכעס מתפרץ גם על האחרים שלא קשורים כלל לעניין כי הכל … נראה שחור.

שימו לב שגם אם אתם חווים קושי, משבר, אכזבה, פרידה וטלטלה בחייכם בכל תחום בחיים והנקודה/ות השחורות ‘משחירות’ את הדף, ניתן להבהיר אותן בגוונים נוספים. כי תמיד יש שם גם משהו טוב. זה יכול להיות הצלחה קטנה, מילה טובה, מחשבה, חיוך,  או מחווה של אחר ועוד ועוד.

העוגנים והאופטימיות הם למעשה ‘הרקע הלבן בדף’, בחיים שלנו. הם אלו שמאפשרים לנו לחיות  עם קצת יותר רוגע, סיפוק והנאה. לחוות את הרגע, להינות מהדרך וגם להביט על הנקודות השחורות בעיניים חומלות יותר. וזיכרו, תמיד יהיו לנו נקודות שחורות השאלה כמה ניתן להן לנהל ולהשפיע על חיינו.

מידי שישי מפרסמת סיפור לשבת עם חיבור לפרשת השבוע ונקודה למחשבה… לחיים

להצטרפות לקבוצת סיפורים ותובנות לקבלת הסיפור לשבת

לסיפורים נוספים