למה קשה לנו להחליט?

בכל דבר – יתרונות וחסרונות

וזאת בעצם הסיבה שבגללה קשה לאדם לקבל החלטה. כשאני מקבל החלטה זה אומר שאני בוחר לוותר על משהו אחד, למען משהו אחר. כי הבחירה שלנו, היא תמיד בחירה ביתרון כלשהו, אבל גם ויתור על חיסרון כלשהו. ואתם זוכרים אחרי שהחלטתנו זה אומר שאנחנו צריכים לוותר ולהיפרד מהאפשרויות האחרות.

הקושי הוא בבחירת הדרך בה נלך וקושי זה יוצר בלבול, לעיתים הוא עוצר מאתנו להתקדם, מביא עימו תחושות לא נעימות ואינו מוביל אותנו לשום כיוון. הבלבול יוצר פחד ותקיעות- זה מצב שבו אני פוגע בעצמי .

כולנו מכירים את התחושה הכבדה והלא נעימה הזו, שכלום לא זז, שלא מצליחים לראות כלום מין מסך שחור כזה ושכל מה שאני עושה לא מקדם אותי או שגורם לי ללכת אחורה? והמצב הזה גורם לנו ללחץ, חוסר אנרגיה ותחושה כבדה כזו.

לרוב במצבים כאלו רוב האנשים לא באמת יודעים מה הם כן רוצים (יודעים מה לא) ורוב האנשים לא מגדירים לעצמם מטרות ברורות (ואם כן מגדירים אז עושים זאת בכלליות) ולכן הם מתקשים לצאת לדרך.

יש פה משהו  שמפחיד אותנו לעשות שינו ואז מעדיפים להישאר במקום. במקום המוכר גם אם לא משהו…

כמה מכם חוו או שמעו על אנשים שנשארו שנים במקום עבודה ולא עוזבים רק מתוך הפחד והחוסר וודאות מה יהיה? למרות שממש לא טוב להם והם קמים בכל בוקר עם תחושת תסכול פספוס והחמצה אבל בכל זאת הנוחות, המעמד מרככים הרגשה זו?

וזה בעצם מה שקורה לרובנו בהחלטות משמעותיות. אנחנו שונאים לצאת פראיירים ולהפסיד, אנחנו מעדיפים את המצב הקיים, אבל יכולים במצב כזה גם לפספס את החיים.


האם יש דבר כזה החלטה נכונה?

באיזה דרך עליי לבחור ?” שאלה עליסה בארץ הפלאות את החתול בצומת הדרכים ביער “זה תלוי מאוד לאן את רוצה להגיע” ענה החתול “לא כל כך אכפת לי לאן” ענתה עליסה “אם כך, אין זה משנה באיזה דרך תלכי” ענה החתול

זוהי למעשה התמצית של קבלת ההחלטות. מהי המטרה שלנו ולאן אנחנו רוצים להגיע בסוף? חשוב שלא נגיב באוטומט. אלא נעצור , נספור עד 10 ונבין מה אנו רוצים, מרגישים כדי שנוכל לתכנן את הצעדים לעבר המטרה לעבר נקודת הסיום. זו כמו תוכנית. קיבלנו החלטה השלב הבא איך מתקדמים ממנה. מה הפעולה הראשונה שאני צריכה לעשות, מה הפעולה השנייה וכך הלאה…

כך נוכל לברור את האפשרויות ולהחליט על הדרך שתביא אותנו למחוז חפצנו ולהצלחה במהירות, ביעילות ובנוחות.

ואתם יודעים, לעולם לא נדע לעולם אם בחרנו נכון. כי למעשה אנחנו לא יכולים להתנסות ב 2 בחירות בו זמנית. אדם בוחר את הבחירה המתאימה ביותר עבורו. 

השפעת הסביבה על ההחלטות שלנו

כולנו במהלך חיינו מגיעים לצומת בהן עלינו לבחור לאיזה דרך נפנה. לעיתים, אנו בוחרים בדרך שהתוו לנו אחרים, או דרך שאנחנו יודעים שאחרים מצפים מאיתנו לבחור בה ולפעמים אלו הם דרכים שאינן מתאימות לנו אך נראות קצרות יותר או בטוחות יותר. שימו לב עד כמה את מחליטים החלטות ביום יום, כי לא נעים לנו מאחרים?

במהלך היומיום, אנו נתקלים במצבים רבים בהם אנשים מנסים להשפיע על החלטותינו. למרות שלפעמים הם מעוניינים בטובתנו האישית, והם לוחצים מבלי לשים לב. וזה יוצר מתח ולחץ. ואז בכלל קשה לנו להחליט.

שימו לב אם מופעל עליכם לחץ חיצוני ונתקו את עצמכם מרעשי רקע, התרחקו ואפילו לכמה דקות. לכו לאזור אחר, צאו לשירותים, להפסקה ואם יש אפשרות תשמעו מוסיקה תצאו להליכה או לריצה קלה ותאווררו את עצמכם.

ולגבי החלטה נכונה…

בזמן שבחרנו, היה בידינו מידע מסויים. בהתאם למידע הזה, קיבלנו את ההחלטה. אחרי שקיבלנו את ההחלטה, עשוי להתגלות מידע נוסף. אנחנו יודעים גם מה קרה לאחר הביצוע ומה היתה התוצאה. לכן, חלקנו נוטים להתחרט ולעתים גם להטיל ספק ביכולת שלנו לבחור.

ברגע שביצענו את הבחירה הנכונה ביותר שיכולנו לבצע באותו הרגע. אל תלקו את עצמכם על מה שבחרתם סילחו לעצמכם, קחו אחריות וזיכרו:

“טעות היא לא טעות, אלא אם כן למדתם ממנה לקח”

למאמר איך מקבלים החלטה נכונה ליחצו כאן