סיפור לשבת בהקשר לפרשת השבוע פרשת ראה

מה ענה הרב לתלמידו, כשהתלמיד בדק את חכמתו?

סיפור לשבת עם תובנה מופלאה שהעניק הרב לתלמידו על הייכולת שלנו לבחור בטוב או ברע ולהיות מודעים למחיר.
נקודה למחשבה עם חיבור לפרשת השבוע

“בעיירה רחוקה חי לו רב צדיק וחכם ששמו הלך לפניו.

רבים עלו אליו לרגל להתייעץ איתו. באחד הימים קם תלמיד והחליט לבחון את חוכמתו וגדולתו של הרב.

הוא נכנס לחדרו של הרב פנה אליו ושאל: “שמעתי על נפלאות תבונותייך וגדולות מעשייך. אנא אמור לי: אני אוחז בידיי פרפר האם הוא חי או מת?

חייך הרב וענה לתלמיד: “התשובה בידיך לא בידיי. אם תרצה סגור בחוזקה את ידך והפרפר ימות ואם תרצה פתח לרווחה את כפות ידיך ויעוף הפרפר ויחיה”

נקודה למחשבה

אנו יכולים בכל רגע לבחור, בין טוב לרע. ויש לנו תמיד גם את האפשרות להתבונן מה יקרה אם נבחר בטוב ומה יקרה אם נבחר ברע וזהו המחיר שנשלם על כל בחירה.

לעיתים אם בחרנו ברע – אנו יכולים לתקן ולבחור שוב ואם בחרנו בטוב – זה לא מבטיח שמחר נבחר נכון.

פרשת השבוע פרשה ראה

בפרשת השבוע נאמר

‘רְאֵה אָנֹכִי נֹתֵן לִפְנֵיכֶם הַיּוֹם בְּרָכָה וּקְלָלָה’.

במצוות עצמן יש בהן ברכה ויש בהן קללה. אם תשמעו למצוות יהיו המצוות לברכה גם בשעת צרה ואם לא תשמעו, הן יהיו לקללה.  כלומר, יש בחיים בחירה חופשית וכמו בסיפור לכל בחירה שנעשה יש מחיר.

במקום קללה, ברכו את האחר

לפעמים אנו אומרים לאחרים מילים פוגעניות. אם זה כתוצאה מכעס, אכזבה, חוסר צדק וכד’. שימו לב שאפשר להחליף את המילים הפוגעניות במילות ברכה

(כמו בלק שביקש מהמכשף בילעם שיקלל את בני ישראל שלא יצליחו במלחמה נגדו, אלוהים שם בפיו של בילעם ברכה במקום קללה…)

יענך אלוהים ביום צרה… המלך יעננו ביום קראנו…‘ (מזמור יענך)

כשאנו נתקלים במשבר או בבעייה אנו מבקשים פתרון. והפתרון יגיע כשהקריאה שלנו תצא מהלב הטהור, מתמימות, מאמונה שלמה ובבחירה שלנו בטוב.

אמרו חז”ל ‘אין צדיק שיעשה טוב ולא יחטא’

קשה מאוד להיות נקי ומושלם מבחינה רוחנית. אך כפי שבני ישראל חטאו מהרגע שיצאו ממצרים ועד עתה, כאשר שבו בתשובה אלוהים נהג בהם ברחמים וסלח.

והסליחה נבראה כדי לאפשר לנו לחזור בתשובה, עם תשובה למעשה, כל עוד נעשה זאת ממקום נקי וטהור. וחשוב שתמיד נזכור לקחת אחריות ויתרה מכך, אחריות אישית. לתת דוגמה אישית לאחרים, להעצים אותם, לעודד, לשמח לראות בהם את הטוב, כדי שכולנו תמיד נזכור ונאמין שאפשר לשנות, לתקן, למחול  ולסלוח.

דילוג לתוכן