סיפור לשבת פרשת ויתרו על הדיבר לא תחמוד

מה גילו משרתיו של המלך כשמצאו איש מאושר? סיפור לשבת בהקשר לפרשת השבוע ולדיבר לא תחמוד

יום אחד, לפני שנים רבות, נתקף מלך אחד בדיכאון ואיבד את הרצון לחיות. הוא לא מצא ענין בשום דבר. הרופאים באו וישבו ליד מיטתו, אבל איש מהם לא הצליח לרפא את העצב הנורא שאחז בו.לבסוף מצא אחד מן החכמים תרופה למחלה.’המלך יכול להחלים ממחלתו,’ קבע החכם, ‘אבל לשם כך עליכם למצוא אדם מאושר לגמרי, לקחת את חולצתו ולבקש מהמלך ללבוש אותה. רק אז יחלים ממחלתו!’
מיד כשסיים החכם את דבריו, יצאו שליחים מהארמון והחלו לסייר ברחבי הממלכה כדי למצוא אדם מאושר באמת. אך לא היה קל למצוא אדם מאושר באמת. השליחים החלו לחשוש שזוהי משימה בלתי אפשרית, כי מי שהיה עשיר התגלה כחולה, מי שמצב בריאותו טוב התלונן על כך שהוא עני, או כעס על אשתו וילדיו. כולם, בלי יוצא מן הכלל, היו מודאגים או עצובים או חולים או כועסים.ואז, יום אחד, שמע בנו של המלך קול מדבר מתוך ביקתה שעבר לידה: ‘איזה אושר! עבדתי היטב! אכלתי נהדר! עכשיו אני יכול ללכת לישון. מה עוד אני יכול לבקש מהחיים’!? בנו של המלך קפץ ממקומו בשמחה. סוף-סוף נמצא האדם הנדיר שהיה מאושר באמת!מיד קרא למשרתיו והורה להם להכנס לביקתה, לקנות את חולצתו של האיש בכל מחיר שיבקש, ולהביא אותה במהירות אל ארמון המלך.המשרתים מיהרו להכנס לביקתה כדי לקחת מהאיש המאושר את חולצתו – אבל אז חיכתה להם הפתעה גדולה: האיש היה עני כל כך, שאפילו חולצה לא הייתה לו!

נקודה למחשבה

האושר נמצא באדם כשהוא יודע להסתפק במה שיש לו.וכדי להיות מאושר צריך לדעת להסתפק במה שיש ולא לרצות עוד ועוד דברים גם של אחרים.

“איזהו עשיר השמח בחלקו”(מסכת אבות)

העושר אינו נמדד ברכוש אלא בתחושת הסיפוק ממה שיש לך. ורק כך ניתן להיות מאושר, להסתכל על מה שכן יש ולחפש בו את הטוב גם בתקופות מאתגרות.

פרשת השבוע פרשת יתרו

פרשת יתרו מספרת על המשך המסע של בני ישראל ועל ההגעה אל היעד המובטח: קבלת התורה על הר סיני ועשרת הדיברות.

”לֹא תַחְמֹד בֵּית רֵעֶךָ; לֹא-תַחְמֹד אֵשֶׁת רֵעֶךָ, וְעַבְדּוֹ וַאֲמָתוֹ וְשׁוֹרוֹ וַחֲמֹרוֹ, וְכֹל אֲשֶׁר לְרֵעֶךָ”

יש הטוענים שדיבר זה הדיבר האחרון, הוא הקשה מכולם. לא תחמוד היא מצווה האומרת לנו כיצד להרגיש, לעומת שרוב המצוות מתמקדות במה עלינו לעשות או לא לעשות.אבל האם אני יכול לשלוט על הרגשות? אם לשכן יש מכונית חדשה, או האחר מרוויח יותר ממני, או לחברה יש תכשיט חדש, באופן טבעי רגש הקנאה מתעורר. והאם ניתן לשלוט ברגש שבלב והאם הרצון לחמוד וגם להשיג משהו של מישהו אחר יהפוך אותנו למאושרים יותר?אם נחשוב שהדברים אותם אנחנו חומדים לא ניתן להשיג אותם, נפסיק לחמוד אותם וכשהלב מלא, אין מקום לדבר נוסף.הרמב”ם מציין כי הסיבה לאיסור ‘לא לחמוד’ היא כשאנחנו מתעסקים בתחבולת איך להשיג רכוש של מישהו אחר, יש חשש שנפעל בדרכים לא חוקיות ואף באלימות כדי להשיגם.

וזיכרו: הדשא של השכן לא תמיד ירוק יותר!

שבת שלום


לפרטים נוספים על קורסים דיגיטליים לשחרור כעסים ותהליכי סליחה

מידי שישי מפרסמת סיפור לשבת עם חיבור לפרשת השבוע ונקודה למחשבה… לחיים

להצטרפות לקבוצת סיפורים ותובנות לקבלת הסיפור לשבת

דילוג לתוכן