סיפור על ארבעת הבנים של פסח+הבן החמישי

‘כנגד ארבעה בנים דיברה התורה חכם, תם, רשע ושאינו יודע לשאול’
בכל אחד ואחת מאיתנו נמצאים ארבעה הבנים של פסח, שיכולים לשקף לנו איך איכות החיים של כולנו יכולה להיות הרבה יותר טובה לאורך כל השנה אם רק נפתח עיניים ונעשה עבודה נכונה.

הבן החכם, שואל: “מה העדות, החוקים והמשפטים” ?

הטיפוס החכם שבנו ישאל שאלות, יחפש תשובות ויחפש משמעות. הוא יעצור, יחקור, יתכנן, ילמד, יתפתח אישית ומקצועית וימצא את האומץ לקחת אחריות ולשפר את מעשיו.

מה אומר הבן הרשע: “מה העבודה הזאת לכם?

לעיתים, אנו מתייחסים לחיים כאל בדיחה, פוגעים באחרים, פוגעים בעצמנו כמו ‘הרשע’ . אנו ביקורתיים, שיפוטיים ונותנים לכעסים ולאשמה לנהל אותנו במיוחד כשאנחנו לא עומדים ברף. אנו נחשוב שאנחנו צודקים ולא ננסה לתקן ולהשתפר, כי הגאווה והאגו מנהלים אותנו.


הבן השלישי הוא התם ששואל: “מה זאת”?

לעתים, אנו צריכים לצפות בשקיעה או לראות אנשים סובלים כדי שנתעורר, נחשוב ונשתנה. שנצא מהתמימות ונקבל “סתירת לחי” להתעורר.

הבן הרביעי, הוא זה ‘ שאינו יודע לשאול ‘. “את פתח לו. שנאמר: והגדת לבנך, ביום ההוא לאמר, בעבור זה שעה ה’ לי בצאתי ממצרים”

ויש פעמים בהן אנו חשים אדישות ועצלנות. אנו מהלכים סביב עצמינו בעיניים עצומות, כמו בקרוסלה, עושים אותו הדבר ולא מתקדמים לאף מקום. אנו עושים מה שנוח באותו רגע כמו ‘ושאינו יודע לשאול’ פועלים על אוטומט ולא שואלים שאלות.
כל אחד מארבעת הבנים מגיב לסיטואציות בעוצמות שונות ובעיניים אחרות: סלחניות, מרושעות, תמימות או עצלניות. מה שחשוב שנבין ונהיה מודעים למה שאנחנו חווים ועושים ועד כמה אנחנו פוגעים בעיקר בעצמנו.

ויש עוד בן!

הרבי מלובביץ אמר שיש גם בן חמישי שאף אחד לא ממש מתייחס אליו.הבן החמישי זה הבן שאינו מגיע לקריאת ההגדה , או לשולחן הסדר. הוא יכול להיות בטיול בחו”ל, או במקום אחר וגם יכול להיות בבידוד כמו ההורים, האחים והאחיות שלנו שלא יושבים ביחד לשולחן החג. והמסר שחשוב שנעביר להם שגם שאתם לא פה אתם חשובים לנו ואכפת לנו ממכם.
שימו לב, איזה טיפוס אתם רוצים להיות יותר ואיזה לצמצם. תבחנו איך ובמה ארבעת הבנים +הבן החמישי של פסח יכולים לגרום לכם להמריא לצמוח לקדם לשחרר משקולות מיותרות, לנקות את החמץ הפנימי, לסלוח ולצאת מעבדות לחירות אמיתית, כי זו באמת היציאת מצרים שלנו והבחירה בידינו.

המשך חג פסח שמח ושנצא כולנו במהרה לחירות בריאה, בטוחה ומשמעותית יותר

מידי שישי מפרסמת סיפור לשבת עם חיבור לפרשת השבוע ונקודה למחשבה… לחיים

להצטרפות לקבוצת סיפורים ותובנות לקבלת הסיפור לשבת