פרידה, אכזבה ומשבר

בתהליך של פרידה, אכזבה ומשבר מצוי עולם ומלואו –מגוון של רגשות שליליים עולים וצפים:  אבל, אובדן, בדידות, בלבול, הלם, תסכול, אכזבה ועוד ועוד.
בחווית של פרידה כואבת,  מתעורר לו לרוב גם הפחד שאוחז ולא מרפה – חרדה וחשש מלהיות לבד. פחד אימתני ומכווץ מאד. תחושת הביטחון מתערערת ויש כל כך הרבה בלבול, חוסר וודאות וחוסר עניין. הכעס גובר ואיתו ההאשמה! והלבד מתעורר ומבין שצריך  להתחיל משהו חדש.
אם היינו יכולים להכניס את כל הרגשות הללו  לבלנדר לטחון ולזרוק היה הרבה יותר קל להתקדם.


במהלך החיים אנו חווים מגוון של פרידות ואכזבות. חלקן עוברות על פנינו ומשפיעות מעט וחלקן כואבות מאד ומשפיעות יותר. אם נפתח את “ספר הפרידות” של חיינו ונתבונן בו מקרוב נמצא לפתע כל כך הרבה פרידות שחווינו במהלך החיים. הפרידה הראשונה מתרחשת כשאנו נולדים- הפרידה מרחם אימנו. בין הפרידות שבהמשך יש את הפרידה כשהולכים בפעם הראשונה לגן ואחר כך לבית הספר. אחרי זה יש את התיכון והצבא, עוזבים את הבית וכמובן איפשהו שם במעלה הדרך מגיעה גם פרידה מהאהבה הראשונה. אהבת הנעורים. פרידות נוספות מחכות לנו במהלך החיים ובינהן כניראה תהיינה הפרידות מבעלי חיים, פרידות ממקומות מגורים, ממקומות עבודה, מחברים , פרידה בזוגיות וגירושין, אבדן אדם קרוב ועוד.

פרידות משפיעות ומשנות את חיינו לעיתים במשהו אחד לפחות ועד לשינוי מקצה לקצה, כי פתאום אנחנו מרגישים לבד ורק עם הצורך לדאוג לעצמנו. אין עם מי לשתף ולא צריך להתחשב. לעיתים זה נחמד ולעיתים זה מתסכל כואב ומכביד מאד. אך, צריך לזכור, כי פרידות, משברים ואכזבות הם חלק ממעגל החיים. הם פוגשים אותנו בנקודות שונות בחיינו באופן צפוי ושאינו צפוי. רוב האנשים צומחים מאתגריםאלו  וגם אם זה לא תמיד עובד, אלו הם חוקי הטבע : דלת אחת נסגרת ודלת אחרת נפתחת.

כל פרידה אכזבה ומשבר משפיעים על העדפות, רצונות וההחלטות שלנו וכדי להתגבר על פרידה, נדרשת בין היתר ייכולת אדירה לסליחה עצמית. פרידה יכולה גם להוות קרקע נהדרת לצמיחה מחודשת בעתיד, כי ניתן להתחזק, להתחשל , ללמוד, להתמודד ולהתנהל ולהבין שבכל מכשול יש גם תועלת.

יש אנשים שמתעמתים עם הפרידה ויש כאלו שחיים אותה כל יום מחדש. הם מרגישים שעומדים במקום וחווים חיים עצובים וכואבים.

להיפרד זה לשחרר מישהו או משהו. לפנות בחיינו מקום חדש ללא תלות, או ציפייה.

להיפרד זה להיות אופטימי להתחיל משהו חדש, עם אנרגיה אחרת. להרגיש גם בגוף שינוי- לעמוד זקוף, לחייך, לצחוק ולהרגיש פחות עייף.

להיפרד זה לחיות את החיים של עצמך ולהתעורר כל בוקר למציאות שמחה.

להיפרד זה לשחרר ולהשתחרר, לנהל את הכאב ואת שאר הרגשות, להשפיע עלייהם ולא להיות מושפע מהם.  לכאוב כשאני מרגישה שצריך וללמוד איך להניח את הכאב בחזרה במקום אחר שלא יפריע לי.

ולהפוך כל צומת בחים (אירוע , משבר, פרידה ואכזבה) להזדמנות.

איך להתגבר על פרידה בזוגיות

איך להתמודד עם אובדן

דילוג לתוכן