שלושת המסננות לפני שאתם אומרים משהו לעצמכם או לאחרים

אדם אחד בא לסוקרטס ואמר: “שמעת מה אומרים על הידיד שלך”? “לא”, ענה סוקרטס, “אבל לפני שאתה מספר, תגיד לי, האם העברת את השמועה על ידידי דרך שלוש המסננות?” “אילו מסננות”, שאל האורח.

המסננת הראשונה, מסננת האמת

האם אתה בטוח שהדבר שאתה עומד לספר לי על ידידי הוא אמת”? האורח היסס: “בעצם אני לא בטוח. אני רק שמעתי את הסיפור ממשהו אחר”. “אז אתה לא באמת יודע אם זה נכון או לא”.
“ומהי המסננת השניה”?

“המסננת השניה” “היא מסננת הטוב

האם הדבר שאתה עומד לספר לי על ידידי הוא דבר טוב?” “להיפך”, אמר האורח, “זהו משהו לא נעים אפילו קצת רע”. “אם כן…”אמר סוקרטס, “אתה רוצה לומר לי משהו שעלול להיות רע על מישהו, למרות שאתה לא בטוח שהוא נכון?”

“המסננת השלישית היא מסננת השימושיות”

“האם מה שתספר לי הוא דבר שאוכל לעשות בו שימוש ממשי? אמר האורח: “לא, אין זה נחוץ ושימושי עבורך”. “ובכן””, סיכם סוקרטס, “אם מה שאתה רוצה לספר לי אינו בהכרח דבר אמת, הוא לא טוב ואפילו לא שימושי, למה לספר לי אותו או למישהו אחר?”

נקודה למחשבה

שימו לב, עד כמה אנו פועלים, חושבים, מדברים ומתנהגים על אוטומט מבלי לחשוב לרגע. כמה רכילות ולשון הרע מכערות את עולמנו ויוצרות שינאה. עד כמה אנו נוטים להסיק מסקנות מהר מידי לפני ששואלים, בודקים או מאמינים לכל מה שאנו שומעים.

כמה חברים אנחנו מפספסים בדרך בגלל שפיטה וביקורת שגוייה ובגלל שאיננו עוצרים להכיר אותם? מה יוצא לנו מזה שאנו מדברים רעות על אדם אחר והאם אנחנו היינו רוצים שידברו עלינו כך מאחורי הגב?אז סיפרו עד 10 וזיכרו כי גם אם האחר הוא לא כמוך – אל תעשה לחברך מה ששנוא עלייך ובמקום טינה, כעס, אשמה ונקמה, תנהגו כלפי האחר בחמלה, סלחנות ובאהבה, כפי שהייתם נוהגים כלפי עצמכם.

ביחרו להתבונן:האם מה שיש לי להגיד עובר דרך שלושת המסננות, האם הפעולה שברצוני לבצע נחוצה בדיוק עכשיו, או שכדאי קודם לחשוב על ההשלכות שיגיעו ועל התוצאות?זיכרו וביחרו להגיב על פי שלושת המסננות: מסננת האמת, מסננת הטוב ומסננת השימושיות- זה רק יעזור לכולנו לראות את עצמינו ואת העולם הרבה יותר טוב!

לסיפורים נוספים- לפעמים צריך רק להקשיב

מידי שישי מפרסמת סיפור לשבת עם חיבור לפרשת השבוע ונקודה למחשבה… לחיים

להצטרפות לקבוצת סיפורים ותובנות לקבלת הסיפור לשבת