איך להתגבר על פרידה בזוגיות

איך להתמודד עם פרידה מבן זוג

שמעתם שהאקס /הגרוש /הבן/בת זוג המשיך הלאה? הסטטוס בפייסבוק שלו/ה השתנה, ראו אותו או אותה עם מישהו/י אחר? הכאב שלכם צף, הרגשתם איך כמעט הכל חוזר, הזכרונות, הגעגועים והחוויות הטובות שצברתם. אז מה עושים עם כל סערת הרגשות הזו שהשתלטה עליכם, איך ניתן לנהל אותם ולא שהם יינהלו אותי. מה עושים כדי לצאת ממשבר שאחרי פרידה ואיך מכינים את עצמנו טוב יותר לפרידה, משבר, או אכזבה שתגיע בהמשך? “קשה באימונים קל בקרב” בסיוטאציה מסויימת כשמשהו ייקרה, ככל שיש לך הכנה נפשית, של ידע קצוות שנסגרו , מודעות ואימון יהיה לך אחר להכיל.

פרידה מבן זוג אחרי הרבה שנים אינה פשוטה. פרידה מבן זוג אהוב מובילה לפרידות והרגלים נוספים. שלבי הפרידה לא פעם ארוכים ומאתכרים והזמן לא תמיד עושה את שלו. ישנם סיטואציות רבות שבהם כפתורי הכאב נלחצים וסערת רגשות עוטפת ומסחררת אותנו. אז איך ניתן להתגבר על פרידה מחבר, איך מתגברים על לב שבור?

כדי להתגבר עם פרידה בזוגיות נדרשת ייכולת אדירה לסליחה עצמית, להבין, לשחרר , להיפרד ולקבל ולא לחזור על טעויות .פרידה בזוגיות היא פרידה שכיחה. פרידה מבן זוג יכולה להגיע כפרידה בגירושין, פרידה מבן/בת זוג , או אבדן- פרידה מבן או בת זוג שנפטר.

במידה והרגשות השליליים מציפים ואינם עוזבים אותנו , כנראה שאנו נמצאים במעגל סגור, ב”לופ”, “בתקיעות”, ועומדים במקום. ההתאוששות לאחר פרידה מבן זוג מצריכה סבלנות גדולה והבנה כי “לעולם לא נצליח למצוא פתרון לבעיה, אם אנו נשארים באותה רמת חשיבה” אמר אלברט איינשטיין ולכן, אם אנחנו רוצים לשנות תוצאות אנחנו צריכים להכניס לחיינו משהו חדש אשר יכול לשנות מחשבות, להשפיע על הרגשות ולהוביל לפעולות ותוצאות אחרות.

אחד משלבי הפרידה בזוגיות היא לאפשר לדברים חדשים להיכנס לחיינו, צריך להחליט, לרוקן , להיפרד ולשחרר ממה שאנו כבר מכירים ויודעים, שאולי כבר אינו משרת אותנו ורק עוצר אותנו, ולפנות מקום למשהו חדש – לזווית ראיה חדשה, לתובנות, רעיון, או משימה- באופן זה נתחיל להתמודד עם פרידה.

לעיתים , אנו כבר ” רגילים” להרגיש ולחוות את החיים בצורה מסויימת. אנו מקובעים בתוך מערכת של מחשבות אמונות וחוקים שדרכם אנו חיים את החיים, מבלי לבדוק האם זה טוב לנו או לא. חלק מהחוויות, כואבות, והן לא נעלמות. אם לא נתעמת ונתמודד איתן הן יישארו כשריטות וכצלקות

טיפ נוסף – איך להתגבר על האקס ולהתמודד עם פרידה מבן זוג הוא לעשות קלוג’ר- לסיים את פרק א’.
1. עלינו להשלים עם העובדה שפרידה כואבת. התגברות על פרידה מבן זוג דורשת הבנה וקבלה שזהו אבדן שטומן בחובו לא מעט רגשות שליליים שעטפים וכואבים לנו. אבל, אבדן, כעס בדידות ועוד. כדי להתמודד עם פרידה אין צורך לברוח , להכחיש, או להדחיק. חשוב לתת להם מקום, להרגיש וללמוד איך להשפיע ולנהל אותם.

2. פרידה היא תהליך , שלוקח זמן אישי וסוביקטיבי. וכל אחד ואחת בדרך ובקצב המתאים. אין לאן למהר. וגם אם הסביבה התומכת לוחצת עלינו להמשיך הלאה, קחו אוויר ותבחנו מה נכון באותו הרגע עבורכם.

3. שיחת פרידה– אם ניתן, כדאי לעשות שיחת סיכום. שיחה כנה עם סגירה נכונה. שיחת פרידה המאפשרת שיקוף. למידה ממישהו אחר על עצמי עשוייה להשפיע על מערכת היחסים הבאה.
כאשר צד אחד נעזב ואינו יכול לקבל “משוב” הפצעים נשארים פתוחים. רגשות רבים מוצפים ותחושת האשמה, הכעס, חרטה והאשמה עצמית עוטפים אותנו מכל עבר. נותרת לפעמים תקווה שדברים יחזרו להיות כפי שהיו פעם. כשאין קלוז’ר, למעשה חסר לנו הסבר ואנו נמצאים במצב של חוסר וודאות.

4. כשאין שיחת פרידה– לא תמיד יש לנו אפשרות להיפרד , לסיים קשר עם שיחת פרידה, שיקוף מראה של עצמנו ולמידה עצמית . לכן, במקרים אלו העבודה העצמית שלנו גדלה ומאתגרת יותר. כדי שנמשיך לחיות טוב ולהפחית את הרגשת החוסר וודאות, עלינו לעבור דרך ומסע. להיחשף לכלים, תובנות וידע. לתרגל ולהפנים ולהפוך את הידע שצברנו ונצבור למודעות. לאסוף כלים פרקטים לחיים אשר ישמשו אותנו בהתמודדות עם הפרידה הנוכחית ועם פרידות, אכזבות ומשברים שיגיעו בהמשך.

פרידה יכולה להוות קרקע נהדרת לצמיחה מחודשת בעתיד. כל פרידה משפיעה על העדפות,פעולות והזהות שלנו. מכל דבר לומדים וברגע שנצליח להבחין כיצד נוכל לצמוח ולהתחזק מהפרידה, כך נכנס לזוגיות חדשה בביטחון ואהבה עצמית.

איך מתגברים על פרידה איך מתקדמים הלאה

הכאב עשוי להגיע ולהשפיע בנקודות שונות בחיינו ולכן חשוב להתמודד ולהתנהל באופן אחר עם הכאב שלא ינהל אותנו כל פעם כשהוא מגיע.

דילוג לתוכן