האם צחוק עוזר לבריאות?

“יום ללא צחוק הוא יום מבוזבז

אמר צארלי צ’אפלין, מגדולי הקומיקאים בהיסטוריה, ובאמת כולנו רוצים לצחוק כמה שיותר אז למה צריך להזכיר לנו שכדאי לנו לצחוק?

מהו צחוק?

צחוק הוא  פעולה אשר משנה את הבעת הפנים שלנו כמו חיוך. הצחוק מתעורר בעקבות רגשות או מצבים מסוימים. לרוב, אנו צוחקים שאנו שמחים או שמישהו הצחיק אותנו, אך צחוק יכול להגיע גם כשאנו במבוכה.

צחוק ורגשות

האהבה לסטנד אפ ולצחוק מגיע מהרגשות אומרת רינה פדווה, קומיקאית, שחקנית, במאית ופעילה חברתית. קומיקאים הם אנשי דרמות:  אם פוחדים אז פוחדים מכל הלב, ואם צוחקים, הצחוק שלהם הוא בקולי קולות. מי שיש לו הומור, מוסיפה פדווה, הוא לא תמיד שמח. אנשים קומיקאים הם גם אנשים עצובים ורצינים, כי אי אפשר רק לשמוח ולצחוק כל הזמן. כשמתכננים מערכון חשוב להבין באיזה שלב הוא הופך להיות מצחיק וזו עבודה ארוכה כדי למצוא את המילה המדוייקת, את הפאנץ’ המיוחד שבנקודה הזו… “הקהל מתגלגל על הריצפה” שיצחיק (מתוך התוכנית סליחה יומיומית המשודרת בהרדיו החברתי הראשון)

שחקן לעומת קומיקאי

קומיקאי מטרתו לבדר ולהצחיק אנשים אחרים, לעומת שחקן שמשחק דמויות מגוונות, נכנס לנעלי אדם אחר ומציג סיטואצייה בסרט, הצגה או מופע. בחיים אנו משחקים ולובשים מסיכות רבות בחיי היום יום. ואם רק נצליח להיות פחות שחקנים, ויותר קומיקאים , אך לא סתם קומיקאים, אלא כאלה שמצחיקים את עצמינו , אני סבורה שחיינו יהיו אולי קלילים ומצחיקים יותר. בכל מקרה שווה לנסות… כי רק אז באמת נוכל לגעת בסיטואציות גם כואבות ולצחוק על עצמינו.

צחוק ובריאות

אז איך אתם מרגישים אחרי שצחקתם מכל הלב?
ישנה הרגשת הקלה ושחרור אחרי צחוק. זו תחושה כאילו לקחנו תרופה שהחלה להשפיע ושחררה משהו מהמתח הנפשי.

צחוק הוא למעשה התעמלות פשוטה לגוף. כשאנחנו צוחקים, שרירי הפנים נמתחים, קצב הנשימה גובר ומרגישים את הדופק שעולה. במצב כזה נכנס יותר חמצן ואנחנו אפילו שורפים קלוריות. אך צחוק אינו תחליף להתעמלות או למכון כושר, אבל זו בהחלט תוספת טובה לגוף, למצב רוח ולחיים שלכם שרק יכולים לשפר את הבריאות ולהפחית מתח, עצב ודיכאון.

בוודאי חשתם בחייכם ויותר מפעם אחת תחושה שאתם מוכרחים לצחוק אחרת תבכו. ואחרי שצחקנו ישנה הרגשת שחרור וניקיון, הרגשה טובה. צחוק עוזר בהקלה על כאב, מגביר שמחה, ואף מחזק את החסינות כנגד מחלות.

מה שחשוב לזכור שצחוק יכול לעשות לנו דברים טובים ולכן השתדלו למצוא את ההומור והצחוק בחייכם. יש לכם בחירה להתלונן ולראות את חצי הכוס הריקה , או לבחור לצחוק ולראות את חצי הכוס המלאה. תנסו ותיווכחו למצוא שבדרך הצחוק החיים נראים פחות מאיימים וקודרים ויותר מכך, הצחוק יאפשר לנו להתמודד עם סיטואציות מורכבות בחיינו. אז במקום להתלונן או לראות רק את השלילי והמתסכל, צחקו על הדברים שגורמים לכם להרגיש כך.

בחרו בדרך זו ותראו כי בעקבות כך הדברים נראים פחות נוראיים ומאיימים, וכי קל לכם יותר להתמודד עם סיטואציות קשות ובעיתיות בחייכם, כי גישה חיובית וחיוך יכולים לעשות פלאים כשאתם במצב רוח רע.

אנשים מצחיקים, אנשים שחקנים, הם אנשים יותר סלחניים

אנשים מצחיקים/שחקנים, הם אנשים יותר סלחניים כי הם יכולים יותר בקלות להיכנס לנעלי האחר ולהסתכל על הסיטואציה מבחוץ! אלו הם אנשים שתירגלו את ייכולת המשחק, עמידה מול במה וייכולת להסתכל על סיטואציות במשקפיים אחרות. זה לא אומר שאלו הם אנשים שאינם נפגעים, או נעלבים. ברור שכן. כולנו בני אדם, רגישים ואנושיים. אך אם נתרגל את הייכולת להתבנון מזווית אחרת על התגובות והפעולות שאנשים עושים , לאט לאט נסגל גישה סלחנית יותר.

אנשים אינם פועלים, מגיבים מתוך כוונה לפגוע בנו ולגרום לנו להרגיש רע. אנשים כועסים, מעליבים, צועקים או מתווכחים, כי זו הדרך שלהם, הדרך שהם מכירים להגיב על הסיטואציה.

זיכרו זה לא נגדי זה בעדו!

הקשר בין סטנד אפ וצחוק למתמטיקה

סטנדאפ הוא סוג של מתמטיקה המורכב מנוסחא אומרת רינה פדווה,. בהתחלה זה נראה מורכב ולא רואים ישר את הפתרון. יש פה דרך שבה מתחילים עם הצגת הנושא של הסטנד אפ, מקשרים עוד תחומים הנושקים ומתאימים לנושא. באמצע יש נקודת מפנה “הפאנץ” שזה הרגע שבו הקהל צריך לצחוק. ואחריו הוא שזה מצליח או שלא. או שהקהל צחק וממשיכים במערכון, או שצריך לנסות דרך אחרת להצחיק אותו.

סוגי צחוק

ישנם סוגים שונים של צחוק ומסתבר שרובינו משתמשים בכולם במידה זו או אחרת בחיי היום יום.

צחוק של הומור– כשאנו שומעים בדיחה , היא יכולה לעורר צחוק.

צחוק מסיטואציה מצחיקה– אנו צוחקים כשאנו נזכרים  במקרה מצחיק שקרה לנו, או בחוויה שמעוררת חיוך וצחוק.

צחוק ממבוכה הוא צחוק גיכוך שמאפשר לנו להסתיר באמת את מה שמרגישים.

צחוק מזוייף מגיע כשלא נעים לנו מהאחרים- אנו צוחקים כדי להראות לאנשים שסביבנו שאנו מבינים אותם, מסכימים איתם, מחבבים ואפילו אוהבים אותם. 

צחוק ציני שבו אנו צוחקים על אדם אחר. צחוק זה יכול להוביל להיעלבות של הצד השני.

צחוק מדבק

לרוב צחוק מתגלגל או צחוק עם צליל מסויים של אדם אחר, יכול לגרום לנו גם לצחוק ולהידבק, במיוחד אם זה אדם שאנו מכירים. ניתן גם להיכנס “להתקפת צחוק” שבה כל דבר ואפילו הפחות מצחק, יצחיק אותנו.

בסרט מרי פופינס ישנה דמות , דוד אלברט, שכל פעם שהוא צוחק, דוד אלברט מרחף באוויר בגלל צחוקו הבלתי נשלט ואינו יכול לרדת עד אשר יפסיק לצחוק. לסצינה זו נדבקים בצחוק הילדים ג’יין ומייקל, ברט ומרי פופינס שמספרים אחד לשני בדיחות ואף עורכים מסיבת תה בתיקרה.

לסיכום,

אין ספק שצחוק יכול רק לעשות לנו ולסובבים אותנו אושר. זו מתנה שלנו שלא צריך לקנות או לרכוש אותה. היא קיימת בכל אחד ואחת מאיתנו גורמת לנו להרגיש טוב יותר, שמחים, קלילים ואפילו בריאים. ולנו רק לפתח מודעות לצחוק שלנו ולגלות שהחיים מלאים באושר מטבעם.

דילוג לתוכן