חלוקי הנחל השחורים

לפני שנים רבות בעיירה קטנה באיטליה, רצה הגורל וסוחר עני נשאר חייב הרבה כסף למלווה בריבית. המלווה שהיה זקן ומכוער, חשק בבתו הצעירה והיפה של הסוחר והחליט לסגור עסקה להסדרת החוב: vוא יוותר על כל החוב בתנאי שהנערה תתחתן איתו. האב ובתו נחרדו מההצעה, אך עמדו עם גבם לקיר ולא ידעו מה לעשות. המלווה הערמומי שהיה נחוש לזכות בנערה, הציע לתת למזל להחליט.הוא הציע לשים בשק שני חלוקי נחל, אחד לבן והשני שחור והנערה תשלוף אחד.אם יצא חלוק נחל שחור, היא תתחתן איתו והמלווה הזקן יוותר על החוב. אם הנערה תוציא חלוק נחל לבן, המלווה הזקן יוותר על החתונה וגם על החוב. אך אם יסרבו להצעה, הסוחר העני יישלח לכלא לכל חייו.

האב ובתו היפה התלבטו, אך בלית ברירה נאלצו להסכים להצעה. שלושתם עמדו על שביל חלוקי נחל בגנו של המלווה ותוך כדי הדיון, התכופף המלווה, הרים שני חלוקים והכניס אותם בזריזות לשק הבד שבידו. אולם כשאסף אותם, עיניה החדות של הנערה הבחינו כי הנוכל הרים שני חלוקים שחורים. ואז, ביקש המלווה מהנערה לבחור באחד מחלוקי הנחל מהשקית. הנערה חששה שאם תחשוף אותו, יתחרט המלווה הנוכל ואביה יישלח לכלא לשארית חייו. אך לפתע הבריקה תכנית במוחה. היא הכניסה ידה לתוך השק ואחזה את אחד החלוקים באגרופה הקפוץ.מבלי להסתכל עליו, שמטה אותו מהר על שביל החלוקים, שם הוא התערבב מיד עם שאר האבנים. “אוי, כמה מגושמת אני” – אמרה הנערה החכמה, “אבל לא נורא, בואו נביט בשק ונראה מה צבעו של החלוק שנותר, כך נוכל לדעת איזה חלוק אני בחרתי כי אם בשק נותר חלוק נחל שחור, זה אומר שאני בחרתי את החלוק נחל לבן, ואם חלוק לבן יימצא בשק , בחרתי בשחור”.המלווה המרושע הוציא את החלוק הנותר, שהיה כמובן שחור, ועל מנת לא להודות בתרמית,הכריז כי הנערה שלפה חלוק אבן לבן והוא נאלץ לוותר על החוב. (מקור לא ידוע)

נקודה למחשבה

לכל צרה יש מוצא – צריך רק לחשוב מחוץ לקופסא! גם כשנראה לכם, שאי אפשר לעשות יותר כלום- והמקרה אבוד- תמיד יש עוד משהו שאפשר לעשות .וכן, זה קשה אבל הקושי יכול להפוך לאתגר ולמכשול שממנו יגיע גם הפיצוח.קבלו את המציאות, שחררו רגשות אשמה וסילחו לעצמכם. לימדו מטעויות וקחו אחריות וכשתשחררו ותסלחו תיווכחו למצוא כי בכל מצב תמיד יש עוד ברירה, בחירה שלכם על מה להסתכל כי יש גם כוס  שהיא חצי מלאה וכשתמצאו אותה… תדאגו למלא אותה בדברים שטובים לכם.

סיפורים נוספים לשבת