סיפור לשבת על שחיולוגיה…

פרופסור צעיר יצא פעם לשייט בים הגדול. הוא היה אדם מלומד, ששורה של תארים מעטרת את שמו, אך ניסיון חיים של ממש לא צבר. יחד עם צוות הספינה שבה הפליג נמנה ספן זקן וחסר השכלה. בכל ערב ביקר הספן הזקן בתאו של הפרופסור הצעיר, והקשיב ביראת כבוד לדבריו על נושאים רבים ומגוונים. השכלתו הרחבה של הפרופסור הרשימה מאד את הספן הזקן.
ערב אחד, כשהספן עמד לעזוב את תאו של הפרופסור, לאחר שיחה שנמשכה כמה שעות, שאל הפרופסור את הספן הזקן “סבא, האם למדת גיאולוגיה?” “מה זה, אדוני?” “זה המדע העוסק באדמת כדור הארץ”. “לא, אדוני, מימי לא ביקרתי בבית ספר או באוניברסיטה. מימי לא למדתי ולא כלום.” “אויי”, אמר הפרופסור לספן הזקן “בזבזת לריק רבע מחייך”. נפלו פניו של הספן הזקן והלך לו לדרכו. אם אדם מלומד כל כך אומר זאת, אין ספק שזה נכון, חשב לעצמו. בזבזתי רבע מחיי. למחרת, כשהספן הזקן התכונן בשנית לצאת מחדרו של הפרופסור, שאל אותו הפרופסור “האם למדת אוקיינוגרפיה?” “מה זה, אדוני?” “זה מדע העוסק בימים ובאוקיינוסים של כדור הארץ” “לא אדוני”, אמר הספו הזקן “מימי לא למדתי ולא כלום” .”אויי”, אמר הפרופסור לספן הזקן “בזבזת לריק מחצית מחייך”. שוב יצא משם הזקן ופניו קודרות. בזבזתי מחצית חיי, אמר לעצמו. כך אמר האיש המלומד והוא בטח יודע מה הוא אומר. למחרת נכנס בריצה הספן הזקן לתאו של הפרופסור הצעיר וזעק: ” פרופסור, האם למדת שחיולוגיה?” “שחיולוגיה?”, שאל הפרופסור “למה אתה מתכוון?” “שחיה, אדוני, שחיה. אתה יודע לשחות?” “לא, איני יודע לשחות” ענה הפרופסור. .” “אויי”, אמר הספן הזקן, “אדוני הפרופסור, בזבזת את כל חייך. הספינה עלתה על שרטון והיא שוקעת. אלה המסוגלים לשחות יוכלו להגיע לחוף הקרוב, אך אלה שאינם יודעים לשחות, יטבעו. אני מצטער מאד אדוני הפרופסור, אין ספק שאיבדת את חייך…”

נקודה למחשבה

אדם יכול ללמוד את כל הלוגיות שבעולם, אבל אם לא ילמד “לשחות”, כל לימודיו יהיו לריק.

אין ספק שללמוד, להשיג תואר, תעודה וידע מקצועי זה זה יכול לקדם אותנו בחיים. אך, לא פחות חשוב ניסיון החיים שצברנו ויותר מכך התעוזה והנחישות שלנו לנסות, להעיז ולצלול גם למים לא מוכרים. חשבתם פעם מה היה קורה לכם אם תיזרקו למים עמוקים, תקפאו, תעמדו במקום ולא תתחילו לעשות תנועות ידיים של שחייה? מן הסתם נשקע ונטבע. כל עוד אנחנו בעשייה ובתנועה דברים יקרו וזה לא תמיד יהיה קשור או תלוי באיזה תואר או תעודה אנו מחזיקים בידינו. האמינו בעצמכם , היו נאמנים לניסיון חיים שלכם, לימדו לבד, או פנו למומחים, אנשי מקצוע שיאירו את גרככם ויציידו אתכם בכלים נכונים. היום פתוחות לפנינו אפשרויות טכנולוגיות כמעט ללא גבולות. וכשנתקלים במכשול, בעייה או כאב הביטו מסביב על האפשרויות שעומדות לפניכם, ביחרו החליטו, סילחו, קבלו אחריות  וצאו לדרך- שחו בכיוון שנכון לכם ותמיד תבטחו בעצמכם.

סיפורים נוספים לשבת